Vysoké výdělky a žádná nemocenská

03.03.2016 | Petr Gola | Pojištění

Při splnění zákonných podmínek vzniká při pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou. Někteří lidé mají vysoké příjmy a přesto nemocenskou nedostanou, vlastní komerční pojištění je pro ně nutností. Kdo by měl mít rozhodně vlastní komerční pojištění?

plan_04_kalkulacka_a_bryle.jpg
Štít a peníze
Hledáte výhodné POJIŠTĚNÍ?


S námi jej získáte

jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi chrání své zdraví a majetek v hodnotě

21 833 997 777Získejte v průměru o 50 % levnější pojištění
-

Náš návrh pojištění je bezplatný a nezávazný
-

 

 

 

Nárok na nemocenskou mají zaměstnanci s příjmy zakládající účast na nemocenském pojištění a OSVČ dobrovolně účastné na dobrovolném nemocenském pojištění. V ostatních případech nárok na nemocenskou nevzniká. Kdo nemá v případě nemoci nebo úrazu nárok na státní nemocenskou, ten by měl být vždy soukromě pojištěn, aby z důvodu nemoci nebyl zcela bez prostředků. Zdravotní problémy mohou trvat i několik měsíců. Aby byl přiznán invalidní důchod, tak se musí jednat o dlouhodobé zdravotní problémy, zpravidla v délce jednoho roku.

OSVČ bez účasti na dobrovolném pojištění

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na nemocenskou vyplácenou místně příslušnou OSSZ (Okresní správou sociálního zabezpečení) pouze, když si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Účast na dobrovolném nemocenském pojištění není pro OSVČ při porovnání nákladů a možnosti čerpání nemocenské výhodná, proto si OSVČ dobrovolné nemocenské pojištění v praxi ve většině případů neplatí.

Nemoc po uplynutí ochranné lhůty

Na  nemocenskou mohou zaměstnanci nastoupit během trvání pracovního poměru a potom v 7denní ochranné lhůtě po skončení pracovního poměru. Jestliže k pracovní neschopnosti dojde po skončení ochranné lhůty, tak již nelze státní nemocenskou dostávat.

Příjem pouze z dohody o provedení práce

Z dohody o provedení práce se neplatí povinné sociální pojištění a zdravotní pojištění, když je měsíční odměna 10 000 Kč a méně. Když se neplatí sociální pojištění, tak nelze z takového příjmu čerpat nemocenskou. V jednom měsíci je možné pracovat na základě dohody o provedení práce i pro více zaměstnavatelů současně. Lze mít tedy klidně měsíční příjem 30 000 Kč a v případě nemoci nemít nárok na nemocenskou.

Pronájem nemovitosti

Občané mající pouze příjem z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu nemají rovněž v případě zdravotních problémů nárok na nemocenskou. Z příjmu z pronájmu se totiž neplatí sociální pojištění a tento příjem nezakládá účast na nemocenském pojištění.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Sjednejte si pojištění s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Příjmy z prodeje cenných papírů

Z prodeje cenných papírů se rovněž sociální pojištění neplatí, a proto nelze čerpat nemocenskou v případě nemoci nebo úrazu. Občané mající pouze příjem z prodeje cenných papírů mohou tedy dosahovat nadstandardních příjmů a být přitom během nemoci bez nemocenské.

Příjmy z prodeje nemovitosti a movitých věcí

Z prodeje bytu, domu, pozemku, vybavení, uměleckých předmětů, auta apod. dle § 9 a § 10 zákona o dani z příjmu se neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. I při stotisícových příjmech nelze tedy pobírat nemocenskou v případě nemoci.

Výhody komerčního pojištění

Vlastní komerční pojištění lze nastavit dle konkrétní situace. Měsíční platba tedy odpovídá míře pojištění a požadavkům na pojistné krytí v případě vzniku pojistné události. Státní nemocenská vždy odpovídá platbám na sociálním pojištění, nelze si volit parametry. Výpočet státní nemocenské je založen nejenom na principu zásluhovosti, ale i na principu solidarity. Při vyšších příjmech je tedy náhradový poměr v procentním vyjádření nižší než při podprůměrných příjmech. Občané s vyššími příjmy mají tedy relativně nízkou nemocenskou oproti občanům s nižšími příjmy. Dlouhodobá pracovní neschopnost pro ně znamená citelný pokles životní úrovně během nemoci. Vlastní komerční pojištění je tedy velmi důležité i pro lidi s vysokými příjmy ze zaměstnání na základě standardní pracovní smlouvy.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO POJIŠTĚNÍ
Odeslat žádost
Máte dotaz k životnímu pojšitění?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz