Yvona Janoušková (LBBW): V roce 2013 čekejme větší pokles cen bytů v nerevitalizovaných panelových domech

Nemovitostní horečka na druhou, tak by se dal charakterizovat vývoj cen nemovitostí v České republice, který se před krizí vykazoval téměř hysterickou výstavbou a téměř neuspokojitelnou poptávkou. Nyní, čtyři roky od vypuknutí krize ten samý trh trápí naopak nedostatek kupců a nejistá cenová hladina. Pokud vás zajímá, jak český nemovitostní trh hodnotí odborník, určitě si přečtěte náš rozhovor s Yvonou Janouškovou, vedoucí týmu oceňování v LBBW BANK CZ

02C86795.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Jakým vývojem si prošly ceny nemovitostí v České republice od vypuknutí krize v roce 2008? Kde ceny rostly a kde naopak klesaly?

V průběhu let 2008 – 2012 ceny nemovitostí klesaly až o 25%. Největší pokles cen jsme zaznamenali v regionech: severočeském, libereckém, karlovarském a severomoravském, a to zejména u luxusních bytových jednotek a u bytových jednotek v panelových domech, zejména těch nerevitalizovaných. Nižší pokles cen se projevil u stavebních pozemků. Největší pokles cen jsme zaznamenali v těchto regionech v letech 2009 – 2010.

Tradičně nejstabilnější ceny nemovitostí jsou v dobrých lokalitách. Regiony s nejmenším poklesem cen jsou regiony Praha, Brno a příměstské oblasti s dobrým dopravním spojením do měst a dále lokality s dobrými pracovními příležitostmi, jako např. Mladá Boleslav, Zlínsko, Hradec Králové, Plzeň, České Budějovice.

Jak se vyvíjely ceny nemovitostí v samotném roce 2012?

Rok 2012 představoval pokračování v trendu klesání cen bytových jednotek na celém území ČR, které bylo odstartováno v 2. polovině roku 2008. Rok 2012 je možné charakterizovat oproti roku 2011 mírným poklesem cen starších bytů v cihlových a panelových domech bez dostatečné údržby. Dále byl zaznamenán pokles cen v segmentu prodeje nových bytů v developerských projektech.

Poptávka po koupi nových bytů se snížila, v důsledku toho došlo ke snížení počtu nových developerských projektů, snížily se náklady na výstavbu, a tudíž vznikl prostor k možnosti dalšího snižování cen nových bytů nebo nabídkami určitých výhod, např. zdarma garážové stání, kuchyňská linka, atd.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Financujte své bydlení s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Jak se budou podle Vás vyvíjet ceny nemovitostí v roce 2013?

Co se týče vývoje cen bytů v roce 2013 předpokládám, že se budou držet ceny kvalitních nových bytů nebo zrekonstruovaných bytů s výbornou polohou, s dobrým dispozičním uspořádáním a zajímavých architektonickým výrazem, dále ceny nových malometrážních bytů s větším počtem místností (3+kk s výměrou do 70 m2) a dále pak ceny bytových jednotek v cihlových domech v dobré lokalitě.

Naopak předpokládám další větší pokles cen u bytových jednotek v nerevitalizovaných panelových domech, bytů umístěných v nepříliš atraktivních lokalitách, bytů se špatným dispozičním řešením a dále pak mírný pokles cen u bytů v revitalizovaných panelových domech.

Vrátí se vůbec ceny nemovitostí na úrovně v letech 2007-2008, kdy byly ceny nemovitostí vyšroubované silnými ročníky, dostupnými úvěry a hospodářským růstem? Pokud ano, kdy lze návrat na tyto úrovně očekávat?

Neočekáváme v dohledné době žádné plošné zvyšování cen nemovitostí na realitním trhu. Zvyšování cen nemovitostí je možné jen lokálně v důsledku nějaké výjimečné situace.

Děkuji za rozhovor


Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce