Zaměřeno na Latinskou Ameriku (2)

Naposledy, když Světová banka a MMF pořádaly výroční konferenci v Latinské Americe, konala se v roce 1967 v Brazílii. Ekonomika země se od té doby velmi změnila a vyrostla. V poslední době však Brazílie čelí mnoha problémům, z nichž některé jsou poměrně závažné. Její trh zasáhly nižší ceny komodit, obavy z vývoje politické situace, slabá ekonomická data, nárůst úrokových sazeb a snížení úvěrového hodnocení. Vlivem nedávných korupčních afér týkající se státního ropného gigantu Petrobras, prochází politika země velmi těžkým obdobím. Mnoho jmenovaných politiků je vyšetřováno, mnoho účastníků je již ve vězení anebo byli usvědčeni. Vidíme v tom znak nezávislosti právního systému, který se zjevně nenechal zastrašit.
Braz_lie.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Současný skandál je příležitostí provést hluboké vládní reformy, včetně zefektivnění jejího fungování. To by probíhalo cestou snížení počtu vládních oddělení a úprav daňového zákona, zatímco by bylo možné udělat něco se strukturálním deficitem sociálního systému. V krátkém období bychom se mohli dočkat rychlých zlepšení, včetně privatizace velkého množství aktiv (cesty, letiště, přístavy) a uvolněnějších pravidel pro cizince, kteří se budou moci zapojit do aukcí o aerolinky a zemědělskou půdu, spolu s agresívním plánem prodat aktiva Petrobrasu v hodnotě okolo 58 mld. USD.

Kromě skandálu trápí brazilskou ekonomiku v tomto roce i recese, a inflace se v červnu vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních 11 let. To přimělo centrální banku o měsíc později zvýšit základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 14,25%, což je nejvíce od srpna roku 2006. Pokračující slabý výkon brazilské ekonomiky spolu s poklesem příjmů vlády během prvního pololetí roku 2015 navíc vedl vládu ke snížení rozpočtu na roky 2015 a 2016. S odkazem na slabé ekonomické výsledky země a vysoké zadlužení, snížila mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s výhled brazilského dluhu v zahraniční měně ze stabilního na negativní, a poté snížila dlouhodobé zahraniční a místní měnové hodnocení Brazílie na BB+, respektive BBB-. Neschopnost prezidentky Dilmy Rouseff nastavit jasné finanční cíle mohla ke snížení hodnocení také přispět. Když v lednu začínalo její druhé čtyřleté období ve funkci, byl původně cílem přebytek rozpočtu ve výši 2%. Toho se ale dosáhnout nepodařilo, a nyní již vláda hovoří o rozpočtu schodkovém.

Ve snaze se zachránit, brazilská vláda nedávno oznámila zavedení rozpočtových opatření ve výši asi 17 mld. USD, jež zahrnují výdajové škrty a zvýšení daní. Ministr financí Joaquim Levy to ale bude mít těžké, protože velké množství zainteresovaných skupin s těmito opatřeními nesouhlasí. Dokonce odbory sdružující auditory daňové správy bojují za vyšší mzdy a vyhlásily den, kdy byly všechny počítače zajišťující přístup k oddělením správy daní vypnuty. Seškrtat vládní výdaje navzdory ekonomické krizi, která zemi postihla, tak nebude pro ministra Levyho vůbec jednoduché. Jedním z nejdiskutovanějších témat je návrh zavést daň ze všech finančních operací, což ale brazilský kongres téměř jistě zamítne.

V důsledku to tedy znamená, že bez snížení vládních výdajů (čemuž vládní zaměstnanci zabránili) a bez zvýšení příjmů z výběru daní (což zamítla většina populace) nevypadají současné vyhlídky Brazílie zrovna příznivě. To však, ale neznamená, že se z pozice investorů chystáme Brazílii nebo její akcie opustit. Při našich analýzách uplatňujeme přístup zdola nahoru a plánujeme dlouhodobě. Věříme, že Brazílie jako největší ekonomika v Jižní Americe, přežije a stejně tak i společnosti v ní. Chystáme se zde proto nadále investovat a hledat dobré příležitosti ke koupi.

Jak jsem již zmínil dříve – myslím si, že právě když je investorský sentiment extrémně nízký, můžeme najít ty nejlepší příležitosti. Je však potřeba být trpělivými a dobře vybírat. Brazílie oplývá zdroji – nejen přírodními, ale i lidskými. Budoucnost brazilského hospodářství záleží tedy podle nás na tom, jaké reformy země zavede, aby mohla co nejlépe těchto zdrojů využít.

Velmi důležité také bude snížit v Brazílii úroveň byrokracie a objem vládních výdajů. Myslíme si, že opatření zaměřená na podporu růstu soukromého sektoru, zejména pak malých a středně velkých firem, by k růstu ekonomiky výrazně přispěla. Představitelé Brazílie by se měli snažit podnikání v zemi usnadnit. Korupce zůstává velkým problémem. Pokud k oživení ekonomiky nedojde, příjmy společností budou nízké, a je proto potřeba být opatrnými. Není to ale jen o prezidentce, změnu postoje by potřeboval i kongres. Pokud se najde dostatek reformně zaměřených lidí, změna je možná. Brazílie sice není jedinou zemí s těmito problémy, ale potenciálních příležitostí je zde tolik, že je velká škoda, že vláda nepracuje efektivněji.

Příležitosti v Latinské Americe

Navzdory krátkodobým potížím nadále vnímáme Latinskou Ameriku jako zajímavou investiční destinaci. V regionu se nachází některé ze světově největších a nejlevnějších zdrojů komodit, včetně ropy, kovů, nerostů nebo zemědělských produktů a věříme, že dlouhodobě poptávka po nich poroste, spolu se zlepšujícím se ekonomickým růstem na rozvíjejících se trzích.

Rapidní rozvoj technologií pomohl podpořit tempa růstu v zemích Latinské Ameriky díky tomu, jak trhy využívají technologického pokroku a přeskakují celé fáze předcházejícího vývoje. Důvodem k optimismu jsou podle nás i demografické trendy. Oproti trhům vyspělým, kde populace stárne, na rozvíjejících se trzích, kam Latinská Amerika bezesporu patří, převládají mladší věkové skupiny.

Někdy vede k nesouladu to, že trhy mají sklon dívat se kupředu, zatímco ekonomická statistika vychází z údajů z minulosti. Ve chvílích kdy trhy upadají v nelibost, snažíme se hledat investice, které byly podle nás nezaslouženě potrestány poklesem investorského sentimentu, avšak z hlediska jejich potenciálu jsou nedoceněné. V nedávné době jsme pár takových příležitostí mezi latinskoamerickými akciemi viděli. Zůstáváme proto optimističtí a těšíme se na nové nápady a myšlenky, jež konference Mezinárodního měnového fondu a Světové banky přinese.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/09/02/vietnam-eu-agreement-a-good-deal-for-southeast-asia/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz