Ztratili jste práci? Zaměřte se na výdaje

Spotřebitelské úvěry, leasingové splátky a mnoho dalších dlouhodobých finančních závazků zatěžují rodinný rozpočet. Případný výpadek příjmu může vést k neschopnosti všechny dluhy řádně splatit.

prace_03_hledani_na_internetu.jpg
Hodiny
ZÍSKEJTE peníze navíc


S námi to dokážete


jsme na trhu již od roku 1998 a máme již

481 293 klientůZískejte řešení pravidelně získávající významná ocenění
-

Náš návrh řešení je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Ztratili jste práci? Zaměřte se na výdaje

U většiny zaměstnanců je ztráta zaměstnání doprovázena výrazným poklesem příjmů do rodinného rozpočtu. Kdo nemá připravenou dostatečnou finanční rezervu, může být nemile překvapen, jak těžké je zaplatit například nájem, měsíční splátku hypotéky či leasing. V posledním roce rostl jak počet nezaměstnaných, tak i množství lidí, kteří již nejsou schopni uhradit veškeré měsíční závazky. Na co myslet před sjednáním dlouhodobého závazku? Kde „škrtat" v případě nouze?

Zákeřnost pravidelných závazků se projeví v plné síle

Téměř každý, kdo nahlédne do měsíčního výpisu z bankovního účtu, se setká s některou z položek jako úhrada nájmu, telefonu, internetu, splátka hypotéky, leasingu, spotřebitelského úvěru, členství ve fitness centru... Všechny tyto položky mají jedno společné - musejí být zaplaceny každý měsíc a nelze je jednoduše zrušit. Ukončit v případě výpadku příjmů například smlouvu s mobilním operátorem může být problém. Ve většině případů přesáhne součet uvedených položek částku deset tisíc korun. V případě dvoučlenné domácnosti s čistým příjmem 35 tisíc korun z rodinného účtu ihned zmizí více než čtvrtina prostředků. Případný výpadek příjmu se stává další zátěží. Zda domácnost vyjde i s omezeným příjmem, bude záviset na výši ostatních výdajů. V těchto okamžicích každý ocení možnost čerpat z vytvořené finanční rezervy.

 

 

vítěz testu finančních poradců
Vytvořte si svůj osobní finanční plán a dosáhněte finanční nezávislosti s vítězem testu finančních poradců. Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci kliknutím zde

 

Kolik mít pod polštářem?

Každá rodina by měla udržovat finanční rezervu alespoň na úrovni šestinásobku měsíčních výdajů. Peníze není vhodné držet doma či na běžném účtu. V obou případech jsou peníze znehodnocovány inflací. V případě úschovy peněz doma navíc hrozí i riziko krádeže. Nejvhodnější formou uložení zůstávají spořicí účty, které aktuálně nabízí úrok i nad hranící dvou procent. Vhodné je vybírat produkty s nulovými či velmi nízkými náklady (např. s nulovými poplatky za zřízení a vedení spořicího účtu). Fondy peněžního trhu či jiné konzervativní investice lze sice také poměrně rychle směnit zpět na hotovost, ovšem prodej cenných papírů v „nevhodnou" dobu může být nevýhodný. Vybrat méně, než jste vložili, můžete i v případě nepříznivého vývoje na trzích.

Sledujte obsah smluv

Hledání výdajů, které lze rychle omezit, může být poměrně složité. Platby nájmu, hypotéky, leasingu či spotřebitelského úvěru nepočkají. Z tohoto důvodu je nutné již v okamžiku uzavírání nejrůznějších dlouhodobých smluv sledovat podmínky předčasného vypovězení, možnosti odkladu či rozvolnění pravidelných splátek. Důležité je také zvážit, zda budete schopni platit veškeré závazky i v okamžiku výpadku příjmu. Pokud ne, zaměřte se v předstihu na budování dostatečné finanční rezervy. Něco málo lze ušetřit například snížením tarifu u mobilního operátora, využitím „levnější" banky a zrušením všech služeb a produktů, které buď nevyužíváte, nebo se bez nich po určitou dobu obejdete.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Odeslat žádost o návrh VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Máte dotaz k finančnímu plánu?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz